PROCEDURY FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODCZAS EPIDEMII 

OBOWIĄZUJĄCE OD 1 WRZEŚNIA 2020 r. W SZKOLE PODSTAWOWEJ

nr 14 W OLSZTYNIE 

 

Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. 

 Aktualizacja - 18.01.2021 r. 

 

WARIANT A 

STACJONARNA FORMA KSZTACENIA 

 

Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji  
w warunkach domowych. 

Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną COVID-19. 

 

Procedura przyprowadzania i odbierania uczniów ze szkoły 

  1. Do odwołania na terenie szkoły ogranicza się bezpośredni kontakt z osobami trzecimi 
    do niezbędnego minimum, poza placem przed szkołą, stanowiącym przestrzeń wspólną. 
  2. Rodzice/ opiekunowie przyprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (plac przed szkołą), zachowując zasady:  1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,  dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,  rodzice /opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa).
  3. Rodzice/ opiekunowie odbierający dzieci ze szkoły mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (plac przed szkołą), zachowując zasady wymienione w pkt.3. 
  4. Dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej rodzic / opiekun zgłasza odbiór dziecka wyznaczonemu pracownikowi szkoły i oczekuje na przyprowadzenie go przez pracownika placówki na zewnątrz szkoły, zachowując dystans społeczny i ograniczając do minimum kontakty z innymi rodzicami oczekującymi na odbiór dziecka. 
  5. Nauczyciel lub upoważniony pracownik szkoły przygotowuje dziecko do wyjścia 
    i odprowadza je do rodzica/prawnego opiekuna. 
  6. Dzieci przebywające na placu zabaw lub na boisku szkolnym, przyprowadza  
    do oczekujących rodziców nauczyciel lub upoważniony pracownik szkoły. 
  7. Uczniowie klas IV – VII, po zakończonych lekcjach, udają się do szatni i do wyjścia  
    w celu opuszczenia szkoły. 
  8. Wszelkie informacje na temat dziecka rodzic może uzyskać od nauczyciela przez kontakt mailowy (w Librusie) lub telefoniczny. 
  9. Opiekunowie odprowadzający i przyprowadzający uczniów nie mogą wchodzić  
    do szkoły, przyprowadzają i odbierają uczniów przy wejściu do szkoły, wyjątek stanowią:  -rodzice uczniów, którzy odprowadzają i przyprowadzają ucznia do szkoły zgodnie z zaleceniami lekarza (jeden rodzic/prawny opiekun może przyprowadzić/doprowadzić dziecko) oraz niska temperatura na podwórku ( poniżej -5 stopni Celsjusza). 
  10. Rodzic/prawny opiekun dziecka ma obowiązek niezwłocznie zgłosić dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny/izolacji pod rygorem odpowiedzialności  
    za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich. Jeżeli taka sytuacja zaistnieje, rodzic /opiekun nie posyła dziecka do szkoły pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich. 
  11. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek. 
  12. Rodzice, osoby postronne, interesanci wchodzący do budynku powinny mieć zasłonięte usta i nos oraz są zobowiązane skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk. Osoby postronne  
    i interesanci przy wejściu do szkoły powinny podać swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu. 
  13. Przy wejściu do budynku umieszczono informację o obowiązku dezynfekowania rąk  
    oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. 

 

Organizacja zajęć w szkole - klasy I-III ( obowiązuje do 31.01.2021 r.) 

  1. Każda klasa przebywa podczas lekcji w stałej sali lekcyjnej.
  2. Dana klasa/grupa uczniów w trakcie przebywania w szkole nie może kontaktować się
    z pozostałymi klasami/grupami. 
  3. Wychowawcy klas opracowują indywidualne harmonogramy zajęć klasy uwzględniające: różne godziny przychodzenia i wychodzenia uczniów do szkoły, korzystanie z przerw, stołówki szkolnej oraz dyżury nauczycieli): klasy 1a,1b,2b rozpoczynają zajęcia o godzinie 7:45, klasy 2a, 3a i 3b rozpoczynają zajęcia o godzinie 8:00,
  4. Podczas zajęć w szkole obowiązują zasady higieny: częste mycie rąk (niezwłocznie 
    po przyjściu do szkoły) ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, ust  
    i nosa. 
  5.  Na terenie szkoły w częściach wspólnych (podczas przerw, przy wchodzeniu i wychodzeniu ze szkoły) obowiązuje noszenie maseczek/przyłbic zasłaniających usta i nos.
  6. Uczeń korzysta z własnych przyborów, podręczników i zeszytów. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi miedzy sobą.
  7. Sale lekcyjne, świetlicowe należy wietrzyć, minimum raz na 45 min. 
  8. Przerwy uczniowie spędzają na korytarzu, sale lekcyjne są wówczas wietrzone. 
  9. Podczas zajęć, w tym wychowania fizycznego i zajęć sportowych, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. 
  10. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska oraz pobytu na świeżym powietrzu.
  11. Zajęcia pozalekcyjne organizowane są po zakończeniu zajęć lekcyjnych w małych grupach.
  12. Zajęcia świetlicowe odbywają się w grupach na poziomach klas, w odrębnych salach.
  13. Spożywanie posiłku odbywa się w stałych grupach- uczniowie jednej klasy z zachowaniem dystansu.

 

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia objawów choroby COVID-19 

  • 1
  1.  W razie wykrycia u ucznia wchodzącego do szkoły podwyższonej temperatury ciała, powyżej 38,0ºC, wychowawca/pracownik sekretariatu kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w izolatorium. 
  2.  Jeżeli w trakcie lekcji pracownik szkoły zauważy u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy umieścić ucznia w izolatorium i niezwłocznie kontaktuje się z Dyrektorem, który niezwłocznie wyznacza osobę, która w stroju ochronnym zajmie się uczniem w izolatce do przyjazdu rodziców / opiekunów. 
  3. Rodzic ma obowiązek poinformować niezwłocznie Dyrektora placówki
    o potwierdzonym zakażeniu wirusem Covid –19. 
  4. Nauczyciel przekazuje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się do chorego dziecka, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce. 
  5. Nauczyciel otwiera okno.
  6. Uczniowie wraz z nauczycielem opuszczają salę, która jest dezynfekowana  i dokładnie wietrzona.
  7. Nauczyciel dokładnie myje i dezynfekuje ręce, te same czynności wykonują pozostali uczniowie.
  8. Nauczyciel z uczniami wchodzi ponownie do tej samej sali lekcyjnej po czynnościach dezynfekcyjnych. 

 

 

  • 2
  1. Izolatorium, o którym mowa w §1 pkt 1 i 2, zapewnia min. 2 m odległości od innych osób. Pomieszczenie jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn dezynfekujący. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy szkoły oraz izolowani uczniowie.
  2. Po każdym użyciu izolatorium przez ucznia, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane przez personel sprzątający przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.  
  • 3
  1. W sytuacji odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio ucznia należy upewnić się, że nie będzie miał kontaktu z innymi uczniami, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie szkoły.
  2. W sytuacji wystąpienia u ucznia lub pracownika szkoły objawów COVID-19, personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku szkoły. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.

 

  • 4
  1. Pracownicy szkoły zostają poinstruowani, że w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej COVID-19 mają pozostać w domu 
    i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112. 
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112. 
  3. W sytuacji potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

 

Procedura przeprowadzania dezynfekcji w szkole 

  1.  Przy wejściu głównym do szkoły należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, szpitalnego oddziału zakaźnego
    i służb medycznych. 
  2.  Przy wejściu do szkoły znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda dorosła osoba wchodząca do budynku szkoły. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby. Dozowniki z płynem do dezynfekcji znajdują się również w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych.
  3.  Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
  4.  Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego dokonywania prac porządkowych, w tym zwłaszcza czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania co najmniej dwa razy dziennie powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach
    do spożywania i przygotowywania posiłków.  
  5. Osoba odpowiedzialna za podawanie uczniom posiłków obowiązana jest
    do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia. Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcze krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający. 
  6. 6. Dyrektor lub kierownik gospodarczy dokonuje codziennego monitoringu prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, w których przebywają uczniowie z różnych klas, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur komputerowych, włączników itd.  
  7.  Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  8.  W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
  9.  Nauczyciele przypominają uczniom o konieczności zachowania higieny, w tym
    o częstym i regularnym myciu rąk – zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem  
    oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu  również zwracać  uczniom uwagę  
    na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. 
  10. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
  11.  Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, bezwzlędnie w czasie przerwy. 
  12. Kierownik gospodarczy monitoruje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. 
  13.  Załącznikiem do niniejszej procedury są aneksy do regulaminów: świetlicy szkolnej, stołówki, sali gimnastycznej, sali komputerowej, biblioteki i czytelni szkolnej, gabinetu profilaktyki zdrowotnej, gabinetu doradcy zawodowego. 

 

Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców /opiekunów prawnych uczniów.