W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 uczestniczą w proekologicznym Programie „Aktywni Błękitni” zorganizowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

Celem programu jest:

- Systematyczna organizacja działań zmierzających do nabycia wśród uczniów umiejętności racjonalnego gospodarowania zasobami wody i bezpiecznego z niej korzystania.

- Wzrost świadomości i upowszechnienie wiedzy na temat szeroko rozumianej gospodarki wodnej;

- Kształtowanie wśród uczniów szkół podstawowych prawidłowych nawyków wykorzystania wody i przekazanie im podstawowej wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej;

- Uświadomienie uczniom wpływu stanu otaczającego środowiska na rozwój oraz zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

- Kształtowanie prawidłowych postaw dotyczących ochrony wody i rozwijanie nawyku dbania o stan środowiska w szkole i w miejscu zamieszkania.

- Promowanie ekologicznego stylu życia w środowisku szkolnym, rodzinnym i lokalnym.

30 listopada 2020 r. odbyła się oficjalna inauguracja programu edukacyjnego Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI” skierowanego dla uczniów szkół podstawowych. W inauguracji wzięli udział przedstawiciele 19 szkół objętych programem z dwóch województw - podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, w tym Szkoła Podstawowa nr 14 w Olsztynie.

Pierwsze działania są już za nami: wybraliśmy „nasze miejsce” nad Łyną, do którego będziemy wracać. Pierwsza wyprawa wiązała się zarówno z zadbaniem o porządek i czystość tego miejsca jak i z poszerzeniem wiedzy o czystości wody, powietrza i ekologii tego miejsca.

Mieliśmy możliwość uczestnictwa w aktywnym spektaklu teatralnym pt. „Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos”, w którym widz mógł wejść w interakcję z aktorem i swoim pomysłem zmienić zakończenie przedstawienia.

Program jest także realizowany podczas nauki zdalnej. Czekają nas jeszcze dodatkowe zajęcia edukacyjne dotyczące wody, suszy, powodzi…, konkursy plastyczne, wycieczka oraz spotkania z policjantami i ratownikami pracującymi nad wodą.

Program zakończy się przyznaniem certyfikatu „Szkoły przyjaznej wodzie” o ile dzielnie będziemy umieli zadbać o wodę wokół nas.

Program w naszej szkole pilotuje p. Agnieszka Gołębiowska i p. Anna Krakowiak.