Szanowni Goście, Drodzy Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie!
Nieopodal zamku, w pobliżu pięknego parku nad Łyną znajduje się Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marii Konopnickiej w Olsztynie. Szkoła niewielka, jak na miejskie standardy niepozorna, a jeśli wejdziesz na jej teren od strony boiska, możesz odnieść wrażenie, że nadgryzł ją nieco ząb czasu… Wystarczy pobyć tu zaledwie chwilę, by przekonać się, że szkoła wprost tętni życiem i emanuje młodzieńczą energią. Od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia rozbrzmiewa gwarem dziecięcych głosów. Sale lekcyjne stanowią miejsce wytężonej pracy, uczniowskich sukcesów i porażek, które można przetrwać dzięki dobrym relacjom z nauczycielami. Ciągle ktoś do szkoły wchodzi i z niej wychodzi. Sekretariat i gabinety dyrekcji pękają w szwach od małych i większych interesantów, których sprawy nigdy nie zostają niezałatwione. W budynku i przed nim tłoczno od rodziców odbierających młodsze dzieci. Często przystają na chwilę, by zamienić słowo z kończącą właśnie pracę wychowawczynią klasy.
Niektórzy z rodziców sami byli niegdyś uczniami tej szkoły, dziś natomiast pod opiekę pedagogów i pracowników oddają swoje pociechy. Mówią, że Czternastka dobrze im się kojarzy. Tu zawsze pracowała świetna kadra pedagogiczna, tak dobra, że powierzono jej kształcenie studentów kierunków pedagogicznych. Tu można było rozwinąć skrzydła w każdej dziedzinie, bo talenty szybko zauważano i wzmacniano. Tu wreszcie panował klimat wzajemnego szacunku i zaufania.
Dla naszych absolwentów wartością jest kameralność szkoły – tak rzadka wśród szkół w dużym mieście. Są przekonani, że Czternastka to najlepsze miejsce dla ich dzieci. Dlatego z ochotą współtworzą tę szkołę. Prężnie działają w radzie rodziców oraz w powstałym kilka lat temu stowarzyszeniu „Przyjaciele Czternastki”, które pozyskuje coraz więcej funduszy tak niezbędnych, by wzbogacić ofertę i bazę edukacyjną szkoły.
Jako osoba pełniąca funkcję dyrektora szkoły od 2020 roku serdecznie dziękuję za to wsparcie i zaufanie, jakim obdarzają nas rodzice. To motywuje nas wszystkich do jeszcze bardziej wytężonej pracy i utrwalania dobrej opinii na temat szkoły w środowisku lokalnym. Opinii, która - pragnę to tutaj podkreślić z całą mocą – towarzyszy szkole nie tylko od 2017 roku, kiedy to w wyniku kolejnej reformy oświaty Czternastka na powrót pojawiła się na edukacyjnej mapie Olsztyna, lecz od pierwszych dni istnienia tej szkoły w ogóle.
Historia Czternastki pisana jest już od 1 września 1959 roku. Pierwszym, który decydował o jej kształcie, był kierownik Andrzej Gerszberg, po którym nastąpili dyrektorzy: Lesław Kleszczyński, Zygmunt Turejko, Jan Jabłoński i Danuta Ciborowska. Gimnazjum zakładała dyrektor Elżbieta Żukowska, a trudną decyzję o jego likwidacji realizowała dyrektor Jarosława Kozak, która również jako pierwsza objęła stery odrodzonej szkoły podstawowej. Każdy ze wspomnianych dyrektorów wraz z kadrą pedagogiczną i pracownikami administracji dopisał do historii szkoły znaczący rozdział, każdy odcisnął tutaj swój ślad.
Powyższe zestawienie poza tym, że pokazuje rozwój i trwanie szkoły, uświadamia również dynamikę zmian w polskiej oświacie, którym my - dyrektorzy – musimy stawić czoła, dbając o dobro pracowników, ale przede wszystkim uczniów. Dynamika ta, niestety, zawsze uderza bardziej w szkoły mniejsze. Jeśli jednak wokół placówki powstanie grono ludzi dobrej woli: przedstawicieli rodziców, zaangażowanej kadry pedagogicznej i organu prowadzącego – tak jak to miało miejsce w przypadku Czternastki - szkoła ma szansę przetrwać.
Tak też się stało. Jesteśmy, trwamy. I nieustannie zmieniamy oblicze. Symbolicznie, obierając na patronkę Marię Konopnicką, co miało miejsce w październiku zeszłego roku. To patronka bliska uczniom, doskonała na te czasy: w każdym ze swych utworów podkreśla bowiem wagę wspólnoty, pracy, zaangażowania. Jej wizerunek zdobi również sztandar szkoły, którego wręczenie dziś świętujemy – to wynik starań wielu zaprzyjaźnionych ze szkołą i życzliwych jej środowisk.
Rośniemy również w liczbach: grono uczniowskie liczy w tym roku szkolnym 388 osób, liczba pracowników powiększyła się zaś o 10 osób. Kolejne sale zyskują nowe, atrakcyjne oblicze – wspomnę choćby o wyjątkowej w skali miasta, a nawet i kraju pracowni biologicznej czy pięknie odnowionej stołówce.
Jubileusz 65-lecia to okazja, by podziękować wszystkim, którzy są blisko Czternastki. Trwanie tej szkoły dowodzi nie tylko jej edukacyjnej, ale również kulturotwórczej i społecznej, więziotwórczej funkcji. Wierzę, że z takim społecznym kapitałem uda się nam zrealizować wszystkie plany – począwszy od tych konkretnych, jak renowacja boiska, a skończywszy na celach wieloletnich, wymagających cierpliwości i pracy, jak przekazanie naszym uczniom radości z uczenia się, z budowania dobrych relacji z drugim człowiekiem, z doceniania swoich korzeni.
Przemowa Ewy Romanowskiej
dyrektora szkoły podczas uroczystości jubileuszowej
Olsztyn,25.10.2025 r.