UZASADNIENIE WYBORU NA PATRONA SZKOŁY MARII KONPNICKIEJ

Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły, bowiem patronem powinna zostać osoba , której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Uczeń powinien identyfikować się z patronem swojej szkoły i mieć do niego emocjonalny stosunek.

Maria Konopnicka to polska poetka, prozaik, krytyk i publicystka. Autorka jest wybitną postacią  w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci, jednak często  zapominaną i niezbyt „atrakcyjną” dla współczesnych młodych czytelników. Kto z nas jednak w dzieciństwie nie śledził losów sierotki Marysi  i Koszałka – Opałka? Kto nie śmiał się  z tchórzliwego Stefka Burczymuchy? Już od wielu lat losy bohaterów utworów Marii Konopnickiej wzruszają kolejne pokolenia. Opowieść  „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz piosenki, liryki, opowieści poetyckie  dla dzieci „ostały się nietknięte czasem” – są ponadczasowe, a Maria Konopnicka w swych utworach  „nie przychodzi ani uczyć dzieci, ani też ich bawić, przychodzi śpiewać z nimi”.