UZASADNIENIE WYBORU NA PATRONA SZKOŁY MARII KONPNICKIEJ

 

      Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły, bowiem patronem powinna zostać osoba , której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Uczeń powinien identyfikować się z patronem swojej szkoły i mieć do niego emocjonalny stosunek.

 Maria Konopnicka to polska poetka, prozaik, krytyk i publicystka. Autorka jest wybitną postacią  w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci, jednak często  zapominaną i niezbyt „atrakcyjną” dla współczesnych młodych czytelników. Kto z nas jednak w dzieciństwie nie śledził losów sierotki Marysi  i Koszałka – Opałka? Kto nie śmiał się  z tchórzliwego Stefka Burczymuchy? Już od wielu lat losy bohaterów utworów Marii Konopnickiej wzruszają kolejne pokolenia. Opowieść  „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz piosenki, liryki, opowieści poetyckie  dla dzieci „ostały się nietknięte czasem” – są ponadczasowe, a Maria Konopnicka w swych utworach  „nie przychodzi ani uczyć dzieci, ani też ich bawić, przychodzi śpiewać z nimi”. 

We współczesnym świecie wartością nadrzędną stają się dobra materialne, dlatego tak cennymi są humanistyczne ponadczasowe wartości propagowane przez Marię Konopnicką, które mogą pełnić ważną rolę dydaktyczną. Zachwycać może dzisiaj najkrótszy i najprostszy program wychowawczy sformułowany przez poetkę

„Szanuj, drogie dziecię moje, w małym ziarnku przyszłe plony.

W małej kropli – przyszłe  zdroje , w szelągu – miliony.

Czcij Ojczyznę zawsze, wszędzie, choć los na nią gromy miota.

Nie zmoże jej, gdy żyć będzie polski język, polska cnota”.

Język ojczysty to bezcenne dobro każdego narodu. Wyraża się w nim jego zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura. Język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu. Ukształtowany przez wieki naszych dziejów, należy do narodowej skarbnicy kultury - pamiętała o tym Maria Konopnicka i z taką żarliwością, mimo trudnych czasów zaboru, pielęgnowała go i upowszechniała.

 Biografia Konopnickiej to przykład odwagi życia w trudnej epoce bez niepodległości. Życiowo
i literacko też nie było łatwo – trud wychowania samotnie sześciorga dzieci, ciężkie doświadczenia osobiste i rodzinne, działalność społeczna -  wymagały nie lada hartu ducha. Konopnicka burzy schematy myślenia o roli kobiety, porusza serca wrażliwością, pokazuje gorzką prawdę o czasach i ludziach. Z miłością  pochyla się nad dzieckiem, jego małymi
i dużymi dramatami, uczy i wychowuje, ale także bawi, wzrusza.  Budzi niepokój, wstrząsa sumieniami tych, którzy wyrządzali krzywdy moralne, odbierali wolność, wypaczali ideę filantropii i miłosierdzia. Występuje przeciw dyskryminacji rasowej, materialnej i społecznej. Z psychologiczną dociekliwością pokazuje gorzką prawdę o czasach i ludziach. Również i dziś warto przypominać dzieciom oraz rodzicom  najpiękniejsze utwory poetki, zapoznawać ich z jej biografią. Maria Konopnicka zasługuje na szacunek i jako pisarka, i jako kobieta.

Trud wychowania młodych pokoleń, to m.in. wskazywanie przykładów dobrych, mądrych ludzi, hołdujących właściwym wzorcom oraz wartościom – takim wzorcem niewątpliwie może być Maria Konopnicka. Wielkość jej dzieł stawia ją w rzędzie najwybitniejszych postaci historii literatury i kultury. Problemy, które podejmowała, nadal są aktualne i dlatego społeczność placówki wybrała Marię Konopnicką na patrona Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie, wierząc, że utwory poetki wciąż będą uwrażliwiały i budziły w młodym pokoleniu umiłowanie i przywiązanie do Ojczyzny, o której tak pięknie pisała: „Ojczyzna, to ta ziemia droga, gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła w polskiej mnie mowie pacierza uczyła”. Właśnie dlatego  społeczność naszej szkoły wybrała Marię Konopnicką na patrona Szkoły Podstawowej nr. 14 w Olsztynie.

 

                                                                                                          W imieniu społeczności szkolnej

                                                                                                        Ewa Romanowska - dyrektor szkoły