Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy
- tak pisał o "Żołnierzach Wyklętych" Zbigniew Herbert.
1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” święto upamiętniające żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. „Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD.
Społeczność szkolna oddała hołd żołnierzom, którzy swoje życie poświęcili walce o niepodległość i suwerenność Państwa Polskiego. Na lekcjach historii w klasach 6-7 zostały przeprowadzone pogadanki, mające na celu uświadomienie młodzieży, kim byli i o co walczyli Żołnierze Wyklęci. Uczniowie obejrzeli film dokumentalny „Żołnierze wyklęci przez komunistów”. Tragiczne losy Niezłomnych przybliżyły także lekcje muzyki. Zaprezentowano pieśni o tematyce historycznej: ,,Biały krzyż " zespołu Czerwone Gitary oraz ,,Teledysk o polskich bohaterach "rockowego zespołu Sabaton.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przywołał pamięć, ale też skłonił do refleksji nad złożonymi i tragicznymi wydarzeniami w naszej historii.