Dzień 13 października 2023 roku w szczególny sposób zapisze się w historii naszej szkoły. Od tego właśnie dnia nasza szkoła już oficjalnie nosi imię Marii Konopnickiej.

Zaproszenie na uroczystość nadania imienia szkole przyjęło wielu znakomitych gości:

Pan Piotr Grzymowicz- Prezydent Olsztyna, Pan Robert Szewczyk – Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, Pani Kinga Wiśniewska - Dyrektor Wydziału Edukacji, Pani Ewa Zakrzewska – Radna Rady Miasta Olsztyna, ksiądz kanonik majora Marka Rycio - proboszcz Parafii Wojskowo-Cywilnej Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie, pani dr hab. Joanna Chłosta - Zielonka, prof. UWM prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Pani Anna Jankowska - Główny Specjalista Wydziału Edukacji w Olsztynie, Pani Joanna Emilian -  członek zarządu Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NZSS Solidarność w Olsztynie, Pani Urszula Skolimowska – wiceprezes zarządu Oddziału ZNP w Olsztynie, Pani Karolina Suświłło i Pan Michał Brejnak- przedstawiciele Rady Rodziców.

Zgromadzonych przywitała Dyrektor Szkoły Ewa Romanowska. W swym przemówieniu podkreśliła, jak ważny dla szkolnej społeczności jest wybór patrona. Wspomniała o bogatej, trwającej już prawie 65 lat historii „Czternastki”, ale także o jej prężnie rozwijającej się teraźniejszości, której odzwierciedleniem jest odświeżone logo, autorstwa pani Hanny Borys.

Okoliczności wyboru Marii Konopnickiej na patronkę szkoły, demokratyczny charakter tego procesu przypomniała Wicedyrektor Szkoły Anna Kozłowska.

Głos zabrał również gospodarz szkoły, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. W swoim przemówieniu nie tylko wyraził uznanie dla wyboru Marii Konopnickiej na patronkę, ale również podkreślił aktualność wyznawanych przez nią wartości: szacunku dla nauki, wierności własnym przekonaniom oraz patriotyzmu. Wszystkie one, jak zaznaczył, stanowią fundament wychowania młodego człowieka. By upamiętnić wyjątkowość dzisiejszego wydarzenia, Pan Prezydent złożył na ręce Pani Dyrektor prezent dla szkoły - okolicznościowy grawer.

Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości było odczytanie uchwały Rady Miasta Olsztyna o nadaniu szkole imienia Marii Konopnickiej. Uchwałę odczytał Przewodniczący Rady Robert Szewczyk.

Biografię Marii Konopnickiej z perspektywy naukowej przybliżyła obecnym pani dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka prof. UWM. Podkreśliła odwagę naszej patronki, jej nietuzinkowość i wszechstronność, które pozwalają porównać ją nawet do Leonarda da Vinci.

Wszyscy zgromadzeni obejrzeli też wyjątkowy program artystyczny, zaprezentowany przez uczniów klas trzecich (pod opieką pań: Renaty Kwiatkowskiej, Mileny Mazan i Aleksandry Sadowskiej), a także uczniów klas od czwartej do siódmej (opiekun - pani Katarzyna Rynko). Znakomite recytacje wierszy: „Stefek Burczymucha”, „Muchy” czy „Mrowisko” przeplatały się ze scenkami dramatycznymi przybliżającymi biografię i światopogląd Marii Konopnickiej. Uroczystość uświetnił również występ szkolnych chórów - małego i dużego - przygotowanych przez panie: Małgorzatę Górską-Dubowik i Hannę Borys.

W przyszłym roku Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marii Konopnickiej obchodzić będzie jubileusz 65-lecia działalności. Naszą ambicją jest pozyskanie sztandaru szkoły, który będzie można zaprezentować podczas uroczystych obchodów tej wspaniałej rocznicy. Projekt sztandaru już istnieje - wykonała go Maja Jeżewska z klasy 6a, której praca została podczas uroczystości nagrodzona przez Radę Rodziców.

Nowoczesna, nieustająca w rozwoju i zapatrzona w przyszłość – taka była nasza patronka. Taka też była dawna „Czternastka” i taka nadal będzie Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marii Konopnickiej.