Dnia 22 kwietnia obchodzony jest  Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.

Jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach – od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię.

Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

 

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym celu młodzież klas IV a, VI a i VII a  brała udział w konkursach o tematyce ekologicznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

  • Zasadźmy drzewo (może być krzew). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
  • Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
  • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera – przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
  • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część Ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
  • Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

 

Niektóre z tych działań są obecnie ograniczone i będziemy mogli je realizować dopiero wtedy, gdy będzie można bezpieczne wychodzić z domów, jednak część z nich możemy codziennie wdrażać w naszych domach.