Podczas gdy nasi podopieczni cieszą się już pierwszymi chwilami wakacyjnej swobody, my podsumowujemy to, co wydarzyło się w naszej szkole w ciągu dziesięciu pracowitych miesięcy roku szkolnego 2023/2024.

Placówka, która witała kolejny rok jako „Czternastka”,  w październiku  oficjalnie  przyjęła  patronat Marii Konopnickiej. To bardzo zobowiązujący patronat. Słowa poetki: "Nie ma większego bogactwa w narodzie od światłych obywateli" traktujemy jako motto, które przypomina o nadrzędnym celu działania szkoły - a jest nim wszechstronny i harmonijny rozwój najmłodszych obywateli.

Rok szkolny 2023/2024 w liczbach

Jaki dydaktycznie i wychowawczo był to rok? Spójrzmy na liczby:

- W  roku szkolnym 2023/2024 w SP 14 uczyło się 311 uczniów.

- Promocję do klasy programowo wyższej uzyskało 308.

- Średnia ocen w klasach 4 – 7 wyniosła 4,76.

- 88 otrzymało świadectwo z wyróżnieniem.

- Dwie uczennice: Zofia Białek (4a) i Julia Wypych (4b) uzyskały  najwyższą możliwą średnią -  6,0.

Wszystkim uczniom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy!

Szkolne i pozaszkolne radości

Życie szkoły to jednak nie tylko nauka, lecz także liczne ponadprogramowe aktywności –  konkursy, turnieje, projekty.

Z dumą przypominamy o radości, jakiej przysporzyli nam między innymi:

- Aleksandra Babecka i Wiktoria Babecka , które po raz kolejny udowodniły, że jak mało kto gadają „po naszamu, po warnijsku”.  W X 𝐑𝐞𝐠𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐧𝐲𝐦 𝐊𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬𝐢𝐞 𝐏𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐆𝐰𝐚𝐫𝐲 𝐖𝐚𝐫𝐦𝐢ń𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣  zdobyły odpowiednio I miejsce( w kategorii klas starszych  i wyróżnienie (klasy …). Wielka w tym zasługa miłośniczki gwary, p. Ewy Romanowskiej, która od lat zachęca i przygotowuje uczniów do udziału w konkursie.

-Wspomniana wyżej Aleksandra zajęła również I miejsce w zorganizowanym przez Sekcję Dialektologii i Socjolingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Ogólnopolskim Konkursie na Gadkę, zdobywając poza nagrodą główną również nagrodę publiczności.

- Grupa teatralna prowadzona przez p. Katarzynę Rynko, która przedstawieniem „Miłość w piosence zaklęta” po raz kolejny zdobyła najwyższe laury w XXIII Szkolny Przegląd Małych Form Scenicznych.

Diamenty SP 14

Właśnie z myślą o uczniach, którym chce się bardziej – nie tylko w sferze dydaktycznej, ale również w sporcie, kulturze i działalności społecznej, z inicjatywy grona pedagogicznego utworzono szczególną nagrodę – Diament SP 14.

W tym roku Diamenty trafiły do rąk:

• Amelii Bałdygi z klasy 4b
  • Hanny Suświłło z klasy 5a
  • Kornela Kozyrskiego z klasy 6a
  • Aleksandry Babeckiej z klasy 7a.

- Nagroda "DIAMENT SP14" jest wyróżnieniem przyznawanym uczniom za całokształt ich działalności, obejmujący zarówno osiągnięcia edukacyjne, jak i zaangażowanie w różnorodne sfery życia szkolnego i społecznego – wyjaśnia wicedyrektor szkoły, pan Tomasz Mituniewicz.  - Jest to wyraz uznania dla wszechstronności i zaangażowania ucznia w rozwój osobisty oraz aktywność na rzecz wspólnoty szkolnej. Nagroda promuje wartości takie jak ciężka praca, innowacyjność i odpowiedzialność społeczna, stając się inspiracją dla innych uczniów do osiągania podobnych sukcesów.

Jak miniony rok szkolny ocenia pani dyrektor Ewa Romanowska?

O przedstawienie swoich refleksji na temat minionego roku poprosiliśmy panią Ewę Romanowską. Jak pani dyrektor ocenia miniony rok?

Mijający rok szkoły był pełen wyzwań. Po pierwsze dlatego, że od tego roku w szkole wdrażane były działania związane z posiadaniem patrona, którym jest Maria Konopnicka. Po raz pierwszy świętowaliśmy urodziny patronki. Wiele działań skupiało się również wokół przygotowań do obchodów 65-lecia szkoły, które rozpoczniemy świętować od 1 września 2024 r. Rok ten zaowocował również bardzo dobrą współpracą z Radą Rodziców, która angażowała się w szkolne inicjatywy, wpierając i motywując do ich podejmowania. Zacieśniła się też współpraca z przyszkolnym Stowarzyszeniem Przyjaciele Czternastki, dzięki czemu w szkole realizowanych było wiele projektów edukacyjnych, a te cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i spotykały się z zadowoleniem rodziców uczniów. Wiele moich działań skupiało się wokół starań dotyczących budowania pozytywnej atmosfery pracy i nauki, gdyż uważam, że tylko w takim klimacie można osiągać najwyższe cele.

Podsumowując, był to dobry rok i za to jestem kieruję słowa wdzięczności do Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników.

Czego życzy Pani uczniom, rodzicom i pracownikom?

Uczniom życzę tego, by w wakacje bawili się, odpoczywali i spędzali czas z rodziną oraz przyjaciółmi. Niech wykorzystają ten czas jak najlepiej, bawiąc się bezpiecznie. Życzę wspaniałych, słonecznych wakacji pełnych przygód i radości.

Nauczycielom i Pracownikom życzę zasłużonego odpoczynku, wspaniałego urlopu, pełnego spokoju i regeneracji sił.

Rodzicom dziękuję za owocną współpracę i życzę wielu wspaniałych,  letnich chwil spędzonych radośnie razem ze swoimi dziećmi.