Złote zasady cyfrowej higieny
Internet towarzyszy nam na co dzień i spędzamy coraz więcej czasu wpatrzeni w ekrany smartfonów i innych urządzeń cyfrowych – młodzież średnio 5 godzin i 36 minut dziennie w dni powszednie (Lange, 2023), a dorośli nawet 6 godzin i 17 minut na dobę (Digital 2024). Choć może nie zawsze sobie to uświadamiamy, większość z nas wpadła w pułapkę ciągłego śledzenia informacji i powiadomień, nawykowego scrollowania postów w mediach społecznościowych i FOMO (ang. Fear of Missing Out), czyli lęku przed odłączeniem od sieci. Stale bombardowani wiadomościami i bodźcami bez przerwy napływającymi do nas z Internetu i innych mediów, potrzebujemy – jak jeszcze nigdy wcześniej! – zadbać o równowagę między aktywnościami w sieci i poza nią.

Dlaczego warto czasem odłożyć telefon?

Cyfrowa higiena to chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwłaszcza urządzeń ekranowych i internetu. Jakie to zachowania? Przede wszystkim stawianie granic i kontrola używania urządzeń ekranowych, ale też bezpieczne poruszanie się w sieci, świadome odbieranie treści w internecie oraz prozdrowotne nawyki – np. dbanie o jakość snu czy ochrona wzroku i słuchu.

Dbanie o cyfrową higienę to w dzisiejszych czasach konieczność. Odłączanie się od internetu, świadome ograniczanie czasu spędzanego w mediach społecznościowych, wyznaczanie proporcji między aktywnościami online i offline stają się tak samo ważne dla naszego zdrowia i dobrostanu jak zdrowa dieta, dbanie o samopoczucie i zapewnianie sobie warunków do rozwoju.

Złote zasady cyfrowej higieny

Kształtowanie zdrowych nawyków w zakresie korzystania z internetu i urządzeń cyfrowych trzeba zacząć w domu. Dzieci uczą się przez obserwację – gdy widzą, że rodzice cały swój wolny czas spędzają przed ekranami urządzeń, same też nie będą chciały szukać innych aktywności. Zadbać o równowagę online–offline pomogą zasady, które ustalicie z domownikami:

Przestrzegamy określonego limitu czasu, który możemy spędzać przed ekranem urządzeń cyfrowych i na aktywnościach w internecie.
Wyznaczamy w domu strefę offline, gdzie nasze urządzenia się ładują i gdzie odkładamy telefony po powrocie z pracy i ze szkoły.
Nie używamy smartfonów i innych urządzeń podczas wspólnych posiłków i spotkań z rodziną lub znajomymi.
Co najmniej godzinę przed snem odkładamy urządzenia, zamiast filmów i bajek na dobranoc czytamy książkę.
Wyłączamy w smartfonach powiadomienia i dźwięki, które mogą niepotrzebnie nas rozpraszać.
Spędzamy ze sobą dużo czasu – na rozmowach, zabawach i aktywnościach, które wszyscy lubimy. Offline!
Dbamy o codzienne dawki aktywności fizycznej.
Odpoczywamy bez telefonu w ręce.
Co jakiś czas robimy sobie przerwy od internetu i urządzeń cyfrowych.
Unikamy korzystania z urządzeń cyfrowych w trakcie podróży samochodem, nie przechodzimy ze smartfonem przez jezdnię.