Procedura postępowania podczas zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla wychowawców

świetlicy

na czas stanu pandemii w roku szkolnym 2020/2021.

 

1

  1. Szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej.

            a)Na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze uczęszczają dzieci, przyjęte na podstawie kart zgłoszeń dzieci do świetlicy.

  1. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej lub innej wyznaczonej do tego sali.
  2. Godziny pracy świetlicy 6.30 - 17.00.
  3. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
  4. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
  5. Przybory do ćwiczeń i inne zabawki wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
  6. Uczeń posiada własne przybory tj. kredki, ołówek, klej, nożyczki itp., które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  7. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  8. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę.
  9. Wychowawcy świetlicy lub pozostali opiekunowie grup powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej.
  10. Uczniowie w miarę możliwości korzystają z pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu dystansu pomiędzy nimi.
  11. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
  12. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów (zabawek).
  13. Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w izolatorium (sala 24) lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły oraz rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
  1. Odizolowane dziecko cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę lub przyłbicę, w rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodziców.\
  2. W sytuacji opisanej w ust. 14, dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.
  3. Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi dziecko miało kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.).
  4. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę dzieci i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie.
  5. W stosunku do pracowników, mających kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
  6. W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
  7. O zaistniałej sytuacji dyrektor informuje indywidualnie rodziców innych dzieci, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, w celu bacznego obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka.
  8. Rodzice dziecka podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia dziecka koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

 

2

  1. Rodzice nie mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej szkoły – dziecko wchodzi samodzielnie do szatni, przebiera się i z szatni jest odprowadzany do świetlicy przez nauczyciela.
  2. O godzinie 8.00 wychowawcy klas odbierają wszystkie dzieci ze świetlicy szkolne i prowadzą na zajęcia edukacyjne.
  3. Po skończonych lekcjach wychowawca klasy odprowadza dzieci do świetlicy szkolnej.
  4. Osoba odbierająca ucznia ze świetlicy nie może wchodzić do pomieszczenia, w którym odbywają się zajęcia świetlicowe. Uczeń odbierany jest zgodnie z zasadami przyprowadzania i odbierania ucznia ze szkoły.
  5. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  6. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
  7. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
  8. Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia. Na podstawie uzyskanej zgody rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia pomiaru należy dokonać w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Pomiaru temperatury dokonuje pielęgniarka szkolna.

3

  1. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora szkoły, zaś dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.
  2. W celu sprawnego i bezpiecznego przekazywania bieżących informacji między pracownikami oraz między pracownikami a dyrektorem, oraz w celu umożliwienia szybkiego reagowania na sytuacje zagrożenia zakażenia koronawirusem, wprowadza się zasadę kontaktów telefonicznych, z wykorzystaniem telefonów prywatnych pracowników – za ich zgodą.
  3. W przypadku braku zgody pracownika, o której mowa w ust. 2, dyrektor ustala inną formę komunikacji na odległość z danym pracownikiem.